מרכז צביאלי רייס
 
צור קשר שאלות נפוצות מטפלים תרפיה אישית מאמרים קורסים וסדנאות מי אנחנו דף הבית    
עדכונים דמיון מודרך
 תקשיבו


 מכרז צביאלי רייס לא פעיל השנה

הצטרף כעת וקבל מידע
ועידכונים ישירות למייל


שם מלא:
דוא"ל:     

 

קורס דמיון מודרך אריקסוניאני ו-מטאפורות

 

כוחו של ה-דמיון בריפוי הנפש והגוף הוא עצום. עובדה ידועה ומוכחת. לדמיון מודרך אריקסוניאני סגנון מאפשר ופתוח (שאינו מתבסס על תמלילים נתונים), השם דגש על התאמה לשפת המטופל לבעיותיו ולצרכיו. סגנון זה נותן חופש לשימוש בעולמם הפנימי האישי של המטופל והמטפל.

 

בקורס דמיון מודרך תלמד:

ý     מיומנויות אריקסוניאניות בסיסיות ומתקדמות

ý     דמיון מודרך בסגנון מאפשר ופתוח.

ý     שימוש בעולמות הפנימיים שלך ושל המטופל ליצירת מטאפורה ושינוי בעזרת דמיון מודרך.

ý     לסייע בקלות לאנשים להגיע למצבים רגשיים רצויים, כגון תרפיה, בטחון, וכד'.

ý     כיצד לתקשר עם הלא מודע ביעילות, באלגנטיות ובנעימות בעזרת דמיון מודרך.

ý     כיצד לערוך פגישה טיפולית ב-דמיון מודרך- מהתחלה ועד הסוף.

ý     להשתמש באסטרטגיות של בעיות ולנצל את משאבי הבעיה לצורך הפתרון.

ý     כיצד להשתמש בטכניקות בסגנון האישי שלך.

ý     לבנות מטאפורות ותמלילים מותאמים למצב.

ý     שימוש במשימות ומטלות מפתיעות ליצירת שינוי, והתאמתן למטופל.

 

הקורס בדמיון מודרך הנו יישומי ביותר, וכולל ידע תיאורטי, הדגמות והתנסות אישית.

בואו ליצור מציאות על ידי הדמיון...

 

 

 דמיון מודרך אריקסוניאני ומטאפורות

      

·         בהנחיית ד"ר אמנון צביאלי.

 

משום שהנהלת המרכז בשבתון, כרגע אין תאריך לקורס הבא.

אתם מוזמנים להיות עמו בקשר ישיר עם מנחה הקורס ד"ר אמנון צביאלי: 052-3665940, tsvieli@arava.co.il

 

דמיון מודרך אריקסוניאני ומטאפורות – קורס המשך

        

·        בהנחיית ד"ר אמנון צביאלי.

 

 

משום שהנהלת המרכז בשבתון, כרגע אין תאריך לקורס הבא.

אתם מוזמנים להיות עמו בקשר ישיר עם מנחה הקורס ד"ר אמנון צביאלי: 052-3665940, tsvieli@arava.co.il

 

info@trnlp.co.il  

 

רוצה לדעת כיצד ליצור הרפיה? כיצד להנחות את הדמיון לתחושות רצויות,   לפתרון בעיות? רוצה כלי עוצמתי  ליצירת שינוי משמעותי בחיים?רוצה לדעת  כיצד להשתמש בדמיון באופן שבו כל אדם יוכל להרגיש נעים ונוח, ולהיכנס במידה המתאימה לו ובאופן הנוח לו?

 

כל זאת ועוד תוכל למצוא בקורס דמיון מודרך אריקסוניאני ו-מטאפורות.

במרכז צביאלי רייס עוסקים ב-דמיון מודרך בסגנון אריקסוניאני.

ל-דמיון מודרך אריקסוניאני סגנון מאפשר ופתוח (שאינו מתבסס על תמלילים נתונים), השם דגש על התאמה לשפת המטופל לבעיותיו ולצרכיו. סגנון זה נותן חופש לשימוש בעולמם הפנימי האישי של המטופל וה-מטפל.

כיצד לבנות מטפורה מתוך עולם ההתנסויות האישי שלך, ומתוך ובהתאם לעולם ההתנסויות של האדם אתו אנו עוסקים, אישיות וצרכיו.

ב-דמיון מודרך אריקסוניאני לא נותנים תמלילים אותם עליך לדלקם למטופל. כאן תוכל ללמוד כיצד לבנות בעצמך מטאפורות מהעולם שלך ומעולם המטופל/מונחה/מתאמן. ב-דמיון מודרך אריקסוניאני לא ננחה אתכם להיכנס למסע בכדור פורח ולהשיל את הצרות. אלא נספר לכם על כדור פורח שהושלו ממנו השקים, עד שהיה השק הזה שהושל ואחריו הכדור המריא לו בקלילות. הדבר מאפשר לכל אחד להיכנס רק במידה המתאימה לו לדימוי כלשהו של אדם אחר.

 

את הקורס מעביר ד"ר אמנון צביאלי. מנחה מנוסה המשתמש במשך שנים בגישה האריקסוניאנית עם מטופליו ותלמידיו, בארץ ובחו"ל.

 

למי מתאים ה-קורס? הקורס מתאים לאנשי טיפול. נותן כלי שימושי ביותר למאמנים העוסקים ב-אימון אישי. שימושי ומעשי לאנשי חינוך. יש המשתמשים ב-קורס ככלי ל-התפתחות אישית עבור עצמם.

קורס דמיון מודרך אריקסוניאני יכול להעשיר יותר גם מי שכבר למד דמיון מודרך ו NLP. זאת משום שהגישה האריקסוניאנית ל-דמיון מודרך הנה ייחודית ועילה במיוחד. הגישה עוזרת לך להשתמש במטפורה בצורה בונה יעילה, ונותנת לך כלי יצירתי אינסופי ויעיל, גם במקומות שבהם טכניקות אחרות לא הצליחו לתת פתרון.

 

מה זה דמיון מודרך אריקסוניאני? (כולל "טעימה"...)

דמיון מודרך אריקסוניאני הנו דמיון מודרך בסגנון שבו השתמש מילטון אריקסון. אריקסון היה פסיכיאטר שטיפל בדרכים ייחודיות לו. היו לו אחוזי הצלחה מרשימים ביותר, ב-טיפול במגוון רחב ביותר של אנשים ובעיות של אנשים.

מה שאפיין מאוד את מילטון הוא השימוש ב-מטאפורה ובטראנס ליצירת שינוי.

מהי מטאפורה? למעשה כמעט כל דבר יכול להיות מטאפורה לשינוי כאשר הוא מובנה בצורה מסוימת ובא בעיתוי נכון. כאשר אריקסון סיפר סיפורים ועזר לאנשים להיכנס למצבי הרפיה וטראנס, אנשים החלו בלא מודע להשתמש ב-דמיון שלהם לפתרון בעיה ולשינוי. מכל השיטות, עם השנים עבר מילטון יותר ויותר פשוט לספר סיפורים. אנשים לפעמים לא הבינו איך זה קרה, שפשוט מהאזנה לסיפור, או אפילו הרדמות תוך האזנה, הם עשו את השינוי המיוחל בחייהם.

מטאפורה עובדת מתוך היותנו בני אנוש (למאמר בנושא לחץ כאן). התכונה המשותפת לנו היא חיפוש ויצירת משמעות. אם אנו יודעים על A (למשל, מצב עכשווי) ועל B (למשל, מצב רצוי). כאשר ביניהם שומעים סיפור פתוח, בלא מודע אנו ננסה להבין כיצד הסיפור עוזר לנו להגיע מ A ל B.

אנשים היו באים אל מילטון אריקסון עם בעיה/מצב לא רצוי מסוים. (לך ודאי אין כזה דבר?...)

לפעמים באופן יותר ולפעמים פחות ישיר, היה מילטון מבקש מהם לציין או לחשוב על מה היו רוצים:

אם היית יכול רק להצליח- כיצד היית מתנהג, מה היית עושה, איך היית מרגיש, נראה, חושב, מה היית מגשים?

ואז הוא היה מספר להם סיפור. בד"כ משהו מחייו האישיים.

למשל, אוכל לספר לכם על תערוכת הכדורים הפורחים שראיתי בנעורי בערד. זה היה יפיפה ומרהיב! אחד הרגעים היפים הזכורים לי הוא הרגע בו צפיתי באחד הכדורים שחנו על הארץ לפני המרַאה. שק, ועוד שק, ועוד שק הושלו מעל הכדור. והיה את השק המסוים הזה, שכאשר הוא הושל מעל הכדור, הכדור בקלילות וחן שלא יתוארו, פשוט החל לרחף אט אט מעלה מעלה...

אני גם אוהבת לספר על עץ אלון. ג'ורג' הרברט כתב, לפני 500 שנה: "הסערות גורמות לאלונים להעמיק שורשים". אני אוהבת לספר על עץ אלון עבות שעומד על ראש גבעה, הרוח מלטפת בין עלעליו. והוא בטוח. רואים עליו שיש לו מין שלווה וביטחון קיומיים כאלה. שלא משנה באיזה עונה, מזג אויר או זמן, הוא תמיד שם. תמיד נוכח. תמיד נעים להסתכל עליו. לחסות בצילו. להסתכל על המרחבים הפרושים למרגלותיו.

כשיושבים תחת עץ אלון עבות ומביטים במרחבים שלמרגלותיו, לפעמים פשוט בא לקחת נשימה עמוקה, מלוא הריאות, ולשמוח. את השמחה, המופלאה בפשטותה, של יום נעים.

 

אלברט אינשטיין ישב לו בגיל 16 והפליג בדמיונו. הוא תמה כיצד יהיה לרכב על קרן אור...לאחר כמה שנים תְהיה זו הולידה את תיאורית היחסות. איינשטיין הסביר "כשאני בוחן את עצמי ואת שיטת החשיבה שלי, אני מגיע למסקנה שהמתנה של הדמיון והפנטזיה תרמו לי יותר מכישרוני לספוג ידע"

הוא גם אמר כי

"ה-דמיון יותר חשוב מהמדע. יכולים לדעת הכל ולא לעשות כלום. אבל ב-דמיון יכולים לעשות הכל."

 

בהמשך לכך, לעיתים קרובות אמר אריקסון לתלמידיו:

"אתם יכולים להעמיד פנים שאתם יכולים לעשות משהו היטב, עד שאתם מגלים שזה אכן כך".

מה שאני אוהבת ב-דמיון, זה שבו יש לנו את החופש להיות מה שרוצים מתי שרוצים איפה שרוצים כמה שרוצים.

נניח שאני מאוד רוצה וזקוקה לצאת לחופשה טובה. כמובן שאין תחליף לחופשה טובה! יש מה שעוזר לנו להגיע עד אליה שפויים. למשל בעת תכנון החופשה, המחשבה (בדמיון) על המקומות, הנופים, הטעמים, הצלילים, החוויות שצפונות לנו באותו מקום – זאת יכולה להצית אצלנו בגוף את התחושות הנעימות, ממש כאליו היינו שם.

אסביר זאת. ערכו ניסוי ובו בדיקת MRI לפסנתרן בזמן שניגן בפסנתר. מיפו את האזורים הפעילים במוחו בזמן שמנגן. לאחר מכן, ערכו בדיקת MRI זהה בזמן שהפסנתרן רק דמיין שמנגן בפסנתר, כאשר בפועל לא ניגן. הפלא-וופלא: גילו שאותם אזורים במוח פעילים בין אם הפסנתרן מנגן, ובין אם הוא רק מדמיין שמנגן.

התעוררות אותם אזורים, אותם נוירונים, מפעילה אצלנו תגובות נלוות. למשל לשהייה בחופשה נעימה, תגובה נלווית עשויה להיות תחושת רוגע, שיכולה להתחיל להתפשט בגופינו ונשמתנו בכל פעם שנדמיין את החופשה הקרובה או את זו הנהדרת שהיתה.

ניתן אף להגביר את האפקט כאשר מוסיפים לדמיון הרפיה. וזה מאוד פשוט לעשות את זה.

רוצים לנסות?

אחת הדרכים הפשוטות, הקלות והנעימות ביותר להיכנס ל-הרפיה היא דרך הנשימה.

אז אפשר לקחת נשימה עמוקה וטובה. אפשר לתת לשאיפה למלא את הריאות ומשם להגיע לכל פינה, כל תא ותא בגוף, נשימה טובה כזאת, ממלאת.

בנשיפה, אפשר לנשוף נשיפה ארוכה וטובה. לתת לכל מה שמיותר לצאת.

(דרך אגב, הנשיפה חשובה לפחות כמו השאיפה. בזמן שאנו נושפים יורד הדופק. ירידת דופק = הרפיה והרגעות).

וביחד עם עוד 2-3 נשימות נעימות כאלה, בזמן שאתם נותנים לנשימה למלא אתכם באנרגיה טובה, אתם יכולים לדמיין איזה דלת נפתחת, שער, פתח. פתח למקום נעים, מצב נעים, שהייתם רוצים לחוות ולבקר בהם.

...בחינם....

... אי אקזוטי, מצבי שמחה, רוגע, שלווה, אהבה, בריאות, סבלנות, קלילות או כל תחושה רצויה אחרת, כל מצב/מקום/אירוע רצוי. ואותו מצב/מקום שבחרתם לחוות:

כמו מה זה? איזה צבעים יש שם? איזה צלילים מזכירים לך את התחושה הנעימה הזאת?

אתם מוזמנים לחוות זאת בעזרת החושים: איך זה נראה, מרגיש, נשמע,   וכשרלוונטי: איך נטעם ומריח?

זהו. זה כל המידע שאתם צריכים על מנת לחוות את התחושה מתי שאתם רוצים.

פירוט החוויה על חושיה עוזר להעמיק אותה בנוירולוגיה ובגוף שלנו. כך גם בנשמה.יש אנשים שעושים זאת יום יום. ולעיתים קרובות אף מקבלים תוצאות דומות, כיד הדמיון הטובה. לעומתם אנשים שלא מאמינים עד כמה זה יכול להיות קל. אנשים שאומרים שהם לא יכולים לדמיין, או שלא יכולים לדמיין את מה שרוצים, אולי לא מעיזים לעשות זאת.ונניח שיש כאלה מבינכם שאומרים "אינני יכול לדמיין", אתכם אשאל: אילו היית יכול לדמיין – מה היית מדמיין? אילו היית יכול לדמיין - איך זה היה נראה/מרגיש/נשמע וכד'?

המילה הקטנה הזאת "אילו"/"אם" תהיה התרופה של 99% מהטוענים לאי מסוגלות לחוות משהו ב-דמיון.

 

"ראו הוזהרתם": בשל הדרך בה עובד המוח שלנו (כפי שציון לעיל), קיימת תופעת לוואי נפוצה ללדמיין את מה שאנחנו רוצים לחוות/להרגיש/איפה שרוצים להיות. תופעת הלוואי היא התגשמות הדמיון למציאות. למשל אם אנחנו מדמיינים הרבה את החוויות החושיות החיוביות של מצבי אושר ושמחה. אנחנו עשויים להיות שמחים ומאושרים יותר. אם מדמיינים הרבה את הנעימות שבנסיעה לחופשה מסוימת, סיכויים רבים שנמצא את הדרך להגיע לשם בהקדם. כשמדמיינים בריאות ואנרגטיות – מחקרים מראים שהדבר מעודד הפרשת הורמונים וחומרים מסוימים בגוף, התורמים לבריאות ותגבור מערכת החיסון.

זה לא תופעת לוואי ודאית או מובטחת, אלא רק נפוצה...

באותה מידה נפוצה תופעת הלוואי של להגיע למה שאנחנו מדמיינים גם כאשר אנחנו מדמיינים דברים שליליים שעלולים לקרות/קורים/קרו. על כן רצוי להיות המובילים של הדמיון שלנו לכיוונים אותם אנחנו רוצים (ולא לכיוונים שלא רוצים). אפשר ממש לעשות רשימה של כמה תחושות ומקומות שרוצים להרגיש, ולתת לדמיון שלנו לטייל אליהם בסיטואציות הרצויות.

 

...אז להתראות...בדמיון... אני בדרכי לשבת תחת עץ אלון...

 

 

להאזנה לקטע הרפיה כללי בסגנון אריקסוניאני, בחרי "הרפיה" במשבצות שמתחת לחדשות ולחץ/י Play בצד שמאל תחת "קטעי הרפיה".

 

  

  

מה ההבדל בין NLP ל-דמיון מודרך?

NLP ו-דמיון מודרך אריקסוניאני למעשה קשורים מאוד, והולכים יד ביד.

NLP חוקר מצויינות כדי ליצור מפתח להצלחה בתחומים שונים. בראש ובראשונה חקר ה NLP אנשי טיפול שהצליחו באופן וביעילות יוצאי דופן לעזור למטופליהם לעשות שינוי משמעותי בחייהם. אלו היו אנשי טיפול שונים, שעבדו בצורות מגוונות ושונות. ניתוח דרכי הפעולה של אנשים מצליחים אלו הביא לפיתוח טכניקות מגוונות. יישומיות בשיחת אגב, ב-דמיון מודרך, שימוש בעקרונות התניה, ועוד.

אחד מאנשי המפתח ש NLP עושה מודלינג שלהם הנו מילטון אריקסון. אריקסון עשה בעבודתו  שימוש נרחב ב-היפנוזה וב-דמיון מודרך. שימוש נרחב הרבה מעבר למה שמכיל ה NLP.

ל NLP דברים רבים שנובעים מ-דמיון מודרך ומשתמשים בו ככלי חשוב. יחד עם זה ל NLP דברים רבים שאינם בהכרח קשורים ל-דמיון מודרך.

כלומר, NLP ודמיון מודרך הנם כלים שבחלקם חופפים, אך גם לכל אחד מהם כלים ייחודיים לו, שאינם מופיעים ב-לימודי הכלי האחר.

 

האם בקורסי ה NLP לומדים גם דמיון מודרך?

בהמשך לתשובה לשאלה הקודמת, בלימודי ה NLP נלמד גם ש-דמיון מודרך אריקסוניאני. יחד עם זאת, מבחינת אחוז הזמן המוקדש לכל נושא באופן רשמי, הדגש בקורס הנו על NLP. באופן רשמי. אך עדיין מרוויחים משני העולמות, משום שמעבר לחלק הרשמי המוקדש ל NLP" קיים ברקע המון שימוש בדמיון מודרך ו-מטאפורות אריקסוניאניים.

יש הרוצים להעמיק יותר ב-דמיון מודרך בנוסף ללימודי ה NLP, ויש שאין זה מעניינם.

על כן, אנו מאפשרים לכם מבנה מודולרי של לימודים:

עבור מי שמעוניין גם ב NLP וגם ב-דמיון מודרך – יש קורס לכל אחד מהם. רבים לומדים את שני ה-קורסים.

למי שמתעניין יותר באחד מהתחומים, יש את האפשרות, הן מבחינת זמן והן מבחינת עלות, לבחור את תחום העניין שלך.

כאשר למי שמתעניין בשני התחומים, לקחנו בחשבון את נושא המחיר והזמן ועשינו שקלול המאפשר לקחת את שניהם בתנאים נוחים.

 
 
הרשמה לקורסים NLP | הדרכה למטפלים | המלצות | קטעי וידאו | קישורים | אינדקס | ו-דמיון מודרך NLP
בניית אתרים StudioPOV
קורס קורסים ,  קורס אימון אישי ,  אימון אישי NLP ,